Salon w stylu retro

Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?

Aranżacja retro wymaga odwagi i całkowitego poddania się temu stylowi. Jaskrawe kolory, odważne meble i dodatki w takim wnętrzu zdają się walczyć o swoją pozycję. Podłoga może być drewniana, ułożona z płytek w formie szachownicy lub ozdobiona puszystym dywanem.

Po latach uciekania od starych stylów i dekoracji wróciła moda na to, co pochodzi z przeszłości. Właściwie terminem „retro” bywa określany każdy element aranżacji wnętrza, którego design kojarzy nam się z minionymi dekadami. Nie jest to też jedynie styl wystroju wnętrz, lecz odnosi się do wielu dziedzin życia. Jednak w większości przypadków styl retro odnosi się do lat 1950-1970. Często krzyżuje się ze stylem vintage.

Wymaga odwagi

Jeśli chcemy stworzyć sypialnię, salon, pokój czy inne wnętrze w stylu retro, wymaga to od nas pewnej odwagi. Styl ten jest nieco zabawny, żywy, z mnóstwem jaskrawych kolorów. Nie ma tu miejsca na przypadkowe elementy, oderwane od całości. Dlatego też wybór stylu retro powinien być dobrze przemyślany. Nie każda osobowość poradzi sobie z takim designem.

Sypialnia w stylu retro

Kolor to podstawa

Zacznijmy od mebli. Szerokie sofy sprawiające wrażenie wydłużonych, z mnóstwem kolorowych poduszek, aby jeszcze bardziej urozmaicić wnętrze. Błyszczące, chromowane krzesła barowe mogą mieć siedzenia w kolorze czerwonym i stać przy barku lub nawet w jadalni. Meble w stylu retro są charakterystyczne i zdają się walczyć o dominację we wnętrzu. W największym stopniu jest to spowodowane kolorami. Barwy neutralne zajmują tu najmniej znaczącą pozycję. Natomiast królem wśród kolorów jest zielone awokado. Towarzyszą mu musztardowa żółć, kombinacje bieli, czerni i czerwieni oraz fiolet i intensywny róż. Najróżniejsze połączenia mogą się znaleźć w jednym czasie na jednym meblu. Kanapa w kolorach pomarańczowym, niebieskim, zielonym, żółtym i indygo to nic nadzwyczajnego w stylu retro. Te charakterystyczne, z pozoru kiczowate połączenia są tak naprawdę znakiem tamtych czasów i nie może ich zabraknąć w dobrze urządzonym wnętrzu w stylu retro.

Brązowe meble w stylu retro
Źródło: trendir.com

Drewno, puch lub szachownica

Jeśli chodzi o podłogi, to nie bez znaczenia, co na nich położymy. Właściwie mamy tylko trzy opcje. Możemy zdecydować się na panele z naturalnego drewna, co oczywiście jest najlepszym wyborem do salonów, przedpokoi i sypialni. Druga alternatywa to puszyste dywany z długim włosiem, oczywiście kolorowe – świetne do sypialni i salonów. Z kolei tam, gdzie zazwyczaj umieszczamy płytki ceramiczne, będziemy musieli ułożyć je w odważną szachownicę.

Kuchnia w stylu retro - czarno białe płytki
© Photo SD

Odwaga i konsekwencja

Bardzo ważne są również dodatki. Czym więcej tekstur, tym lepiej. Śmiałe, unikatowe dzieła sztuki – rzeźby i obrazy – mogą ocierać się o abstrakcję lub nawet być abstrakcjami. Najważniejsze w projektowaniu wnętrza retro jest przełamanie obaw i oporów przed używaniem odważnych kolorów i akcentów. Jeśli już sięgamy po ten styl, musimy wykorzystać go w pełni. Nie ma czegoś takiego jak „drobny akcencik retro” w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym. Taki element będzie wyglądał po prostu jak stary mebel w modnym wnętrzu.

Łazienka w stylu retro
© BIG IDEA studio projektowe

Zdjęcie tytułowe: Alyssa Kirsten dla Lauren Rubin Architecture

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *