Dobry Architekt wnętrz - jak poznać?

Jak rozpoznać profesjonalnego architekta wnętrz?

Czego oczekujemy po profesjonalnym projektancie wnętrz? Przede wszystkim gotowości do uwzględniania naszych potrzeb, budżetu, planów i upodobań, a także umiejętności dostosowania się do naszych sugestii, a nawet kaprysów. Profesjonalny dekorator nie będzie na siłę forsował swoich pomysłów ani upierał się przy niepraktycznych rozwiązaniach.

Profesjonalny dekorator wnętrz da się rozpoznać już na etapie wstępnych ustaleń co do projektu. To bardzo ważne, aby nie zatrudnić byle kogo. Jeśli mamy ograniczony budżet, nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie partacza, który nie będzie się liczył z naszymi potrzebami i swoimi rozwiązaniami wpędzi nas w długi. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech wybranego przez nas projektanta.

Pieniądze przede wszystkim

Po pierwsze budżet. Dekorator wnętrz powinien go znać i brać pod uwagę. Być może ma jakieś własne koncepcje, pomysły na konkretne meble i rozwiązania, ale nie waha się ich zmienić, jeśli nie mieszczą się w naszym budżecie. Profesjonalista nigdy nie będzie nas namawiał na coś, na co w rzeczywistości nas nie stać. Poświęci czas na szukanie tańszych alternatyw. Jeśli nasz budżet okaże się zbyt mały na wdrożenie jakiegoś projektu, otwarcie nam o tym powie i zaproponuje wprowadzenie zmian lub rezygnację z jakichś mniej potrzebnych elementów.

Aranżacja przestronnego salonu

Czas to pieniądz

Po drugie harmonogram. To zrozumiałe, że możemy nie mieć pieniędzy na urządzenie całego mieszkania od razu. Profesjonalny dekorator wnętrz tak ustali kolejność prac, żeby najważniejsze elementy kupić na początku, a resztę w późniejszym terminie. Nie będzie nas naciskał, aby kupić wszystko od razu, „bo za miesiąc może być droższe”.

Gotowość do zmian

Po trzecie elastyczność. Profesjonalny designer nie będzie upierał się przy własnym projekcie. Szanuje zdanie swojego klienta i w pełni zdaje sobie sprawę z faktu, że ostatnie zdanie zawsze należy do właściciela mieszkania. Jeśli coś w jego projekcie nam się nie podoba, dekorator nie obrazi się ani nie będzie krytykował naszego sposobu myślenia. Elastyczność będzie się przejawiać także w gotowości do uwzględnienia naszych pomysłów. Na przykład może nam się bardzo podobać kanapa w tradycyjnym stylu, podczas gdy całe mieszkanie ma być raczej nowoczesne. Profesjonalista tak dopasuje inne elementy, aby wprowadzić wybrany przez nas mebel do aranżacji i to w taki sposób, że wnętrze będzie harmonijne.

Z uwzględnieniem sytuacji

Po czwarte praktyczne myślenie. Na przykład jeśli urządzamy mieszkanie wynajmowane, z którego zamierzamy się wyprowadzić za kilka lat, dekorator nie będzie nas namawiał na zakup mebli pod wymiar. Tak dobierze meble, abyśmy mogli za te kilka lat zrobić z nich dobry użytek w nowym mieszkaniu. Pamiętajmy, że meble pod wymiar może i są bardzo praktyczne, ale zapłacimy za nie więcej niż za gotowe elementy. Jeśli projektant uporczywie nas do nich namawia, to w rzeczywistości nie liczy się z naszą sytuacją. Warto poszukać wtedy innej osoby, która rzeczywiście podejdzie praktycznie i rozsądnie do swojego zadania. Dzięki pomocy takiej osoby oszczędzimy czas i pieniądze, a mieszkanie będzie dobrze, praktycznie i przyszłościowo urządzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *