Jak rozpoznać nieprofesjonalnego architekta wnętrz?

Profesjonalista dopasuje się do naszych potrzeb, gustu i budżetu. Natomiast nieprofesjonalny dekorator wnętrz będzie forsował niepraktyczne pomysły, wydatki znacznie przekraczające nasz budżet i podda surowej krytyce nasze wybory i preferencje. Szukajmy więc osoby elastycznej, która swoimi rozwiązaniami nie zrujnuje naszego budżetu.

Jak w każdym zawodzie, również wśród projektantów wnętrz znajdują się profesjonaliści i partacze. Ci ostatni są szczególnie niebezpieczni, nie tylko ze względu na ewentualność złego zaprojektowania mieszkania. Nieprofesjonalny dekorator wnętrz może swoimi działaniami zrujnować nasz budżet domowy, a nawet wciągnąć nas w długi. Na szczęście w większości przypadków możemy go rozpoznać jeszcze na etapie wstępnych ustaleń projektu.

Niepraktyczne rozwiązania

Jak długo zamierzamy mieszkać w projektowanym mieszkaniu? Czy jest to inwestycja na lata, czy na stosunkowo krótki okres? Jeśli na krótko, dekorator wnętrz powinien o tym wiedzieć. Poznamy, na ile jest profesjonalny po sposobie, w jaki to uwzględnia lub nie. Rzetelny fachowiec nie będzie nam proponował szafek kuchennych pod wymiar do wynajmowanego mieszkania. Owszem, może nam sugerować kupno droższych mebli wyższej jakości, ale tylko takich, które będziemy mogli przenieść do nowego mieszkania. Jeśli dekorator wnętrz uparcie obstaje przy meblach na zamówienie, to albo ma bardzo wąski sposób myślenia, albo dobrego kolegę, który dorabia przy wykonywaniu mebli pod wymiar. Porozmawiajmy z nim, a jeśli nie zmieni sposobu myślenia, lepiej rozstańmy się zawczasu.

Forsowanie własnego pomysłu

Tkaniny, kolorystykę i wzory wybieramy my w porozumieniu z ewentualnymi domownikami. Chyba, że zupełnie nie mamy na to pomysłu, wtedy możemy zdać się na sugestie dekoratora. Jeśli jednak zatrudniony delikwent uparcie próbuje perswadować nam i bliskim wybór kolorystyki, powinno to być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Profesjonalista dopasuje projekt do upodobań klienta, partacz będzie obstawał przy swoim tylko dlatego, że nie potrafi być wystarczająco elastyczny.

Wykraczanie poza budżet

Dekorator wnętrz powinien znać budżet, jakim dysponujemy. Jeśli mimo tej wiedzy wciąż proponuje nam kupno rzeczy, które znacznie wykraczają poza dostępne finanse, porozmawiajmy z nim. Jeśli rozmowa nie poskutkuje, podziękujmy mu. Lepiej od razu zareagować na takie naciąganie, niż ulec perswazji i kupić rzeczy, na które nas nie stać. Profesjonalista uwzględni nasze potrzeby i będzie umiał trzymać się ustalonego budżetu.

Wąskie horyzonty

Meble używane, z recyclingu lub poddane renowacji mogą być znakomitym rozwiązaniem w naszym mieszkaniu. Jeśli dekorator zdaje się tego nie rozumieć, prawdopodobnie jego horyzonty są dość wąskie. Doświadczony fachowiec nie tylko ochoczo przystanie na takie pomysły, ale też będzie znał miejsca, gdzie można niedrogo kupić wysokiej jakości meble używane lub oddać nasze stare sprzęty do renowacji.

Decyzja należy do nas

Każdy projektant ma swoje własne pomysły, gusta i preferencje. To normalne, że będzie nam sugerował różne zmiany, podpowiadał rozwiązania i perswadował złe decyzje. Jednak ostateczna decyzja zawsze należy do nas. Jeśli wynajęty przez nas fachowiec to uwzględnia – znaleźliśmy profesjonalistę. Jeśli jednak uparcie forsuje własne koncepcje, lepiej podziękować mu za współpracę.

Zdjęcie tytułowe: flickr.com/photos/sixpounder/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *