Jak przygotować mieszkanie na wizytę rodziny lub gości?

Nawet jeśli o przyjeździe gościa dowiadujemy się dość późno, możemy wykonać kilka czynności, które uczynią nasze mieszkanie bardziej gościnnym. Doprowadźmy do ładu przedpokój, uprzątnijmy przestrzeń przed domem, zapewnijmy gościom odpowiednią ilość miejsc siedzących i nie zapominajmy o stworzeniu uroczystej atmosfery.

Raz na jakiś czas zdarza nam się przyjmować szczególnego gościa. Może przyjeżdża do nas krewny z daleka lub dawno nie widziany przyjaciel, a może po prostu chcemy zrobić dobre wrażenie na odwiedzającej nas teściowej. W każdym razie szczególny gość zasługuje na szczególne przyjęcie. Warto więc tak przygotować mieszkanie, aby gość czuł się w nim jak najbardziej swobodnie.

Gościnny pejzaż zewnętrzny

Zacznijmy od zewnętrznej strony domu. Stańmy w miejscu, przez które będzie przechodził nasz gość i oceńmy, co widzimy. Przepalona żarówka nad drzwiami? Uschły krzew, którego nie mamy czasu usunąć? Taka sceneria nie wygląda zachęcająco. Zadbajmy o to, aby zewnętrzna strona domu była czysta, uprzątnięta i estetyczna. Wymieńmy przepalone żarówki. Starym, choć zawsze dobrym pomysłem jest położenie przed drzwiami wycieraczki z napisem „Witajcie!”.

Gdzie mogę powiesić płaszcz?

Kolejna sprawa to przedpokój. Czy nasz gość będzie miał gdzie powiesić płaszcz i zostawić buty? A może wieszak jest wręcz okupowany przez kurtki i płaszcze naszych domowników? Zastanówmy się, czy niektóre z tych rzeczy rzeczywiście muszą wisieć pod ręką w danym sezonie, i schowajmy do szafy wszystko to, co w danym momencie nie jest potrzebne. Jeśli mimo tych działań wieszak nadal jest zapełniony, po prostu przenieśmy rzeczy codziennego użytku w inne miejsce. Podobnie z butami. Niech gość wie, że nasze mieszkanie jest dla niego otwarte i że pomyśleliśmy o jego potrzebach.

Nie mam gdzie usiąść…

Liczba gości może przewyższyć liczbę miejsc siedzących, które mamy w salonie. Na jakiś czas zapomnijmy o idealnie urządzonym wnętrzu i poznośmy z mieszkania tyle krzeseł, foteli i puf, ile osób spodziewamy się podczas wizyty gości. Na czas posiłków być może te same krzesła będzie trzeba przenieść do jadalni. Kwestia idealnego doboru mebli schodzi na dalszy plan, gdy w grę wchodzi wygoda i komfort psychiczny gości. Niech wiedzą, że każdy z nich został uwzględniony.

Za ciepło

Przy dużej liczbie goszczonych osób prawdopodobnie trzeba będzie nieco przykręcić termostat. Nasze mieszkanie bardzo szybko się ogrzeje pod wpływem włączonego piekarnika i innych urządzeń w kuchni, zapalonych świec i dużej liczby biesiadujących. Pomyślmy o tym, zanim goście zleją się potem i w mieszkaniu zrobi się duszno.

Cóż za atmosfera!

Nawet jeśli nie mamy czasu na nadmuchiwanie balonów i przygotowywanie dekoracji, zawsze możemy zapalić kilka świec, aby stworzyć uroczysty nastrój. Umieśćmy je z dala od strefy, w której będą przechodzić ludzie. Stolik, szafka nocna, a nawet parapet to dobre miejsca na postawienie świec. Te proste zabiegi nie zajmą nam dużo czasu i można ich dokonać nawet wtedy, gdy o przyjeździe gościa dowiadujemy się dość późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *