Stare używane meble

Jak dobrze sprzedać nasze używane meble?

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować używane meble do sprzedaży i określić ich rozsądną cenę. Miejsce, w którym będziemy chcieli dokonać sprzedaży, dopasujmy do ilości mebli i naszych warunków. Unikajmy jednak przekłamań w opisach towaru i bądźmy rozsądni jeśli chodzi o cenę.

To zrozumiałe, że chcemy sprzedać nasze używane meble, gdy już zaopatrzymy się w nowe. Jeśli są one w dobrym stanie, a po prostu chcemy zmienić wygląd mieszkania lub zamienić jakiś sprzęt na większy, wyrzucanie ich na śmietnik byłoby czystym marnotrawstwem. Nie zawsze jednak dobrze wiemy, jak to zrobić. Jak dobrze ocenić wartość danego towaru? Jak przygotować meble używane do sprzedaży? Warto znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące sprzedaży mebli.

Przygotowania do sprzedaży

Odkurzanie, czyszczenie i ewentualnie polerowanie w zupełności wystarczą, aby dobrze przygotować używane meble do sprzedaży. Zróbmy to, zanim wystawimy towar na aukcji lub będziemy chcieli sprzedać go gdzieś indziej. Niezbyt czysta kanapa czy zadrapana szafa mogą odstraszyć każdego potencjalnego kupca. W rezultacie moglibyśmy sprzedać mebel za cenę o wiele niższą, niż w rzeczywistości jest wart. Jeśli to konieczne, dokonajmy prostych napraw lub oddajmy mebel do specjalisty. Zwykle jednak nie warto wydawać pieniędzy na kosztowną renowację, która nie podniesie aż tak bardzo wartości towaru, a narazi nas tylko na dodatkowe koszty.

Po ile to krzesło?

Konieczne jest również właściwe ustalenie ceny. Nie zdawajmy się w tym względzie na intuicję. Odszukiwanie starych rachunków i odejmowanie 50% od pierwotnej wartości też może nie być do końca adekwatne. Lepiej poszukajmy innych sprzętów o podobnym stopniu zużycia i z podobnych materiałów. Zorientujmy się, ile mniej więcej kosztują, i na tej podstawie określmy cenę naszego mebla.

Bazarek czy internet?

Gdy już ustaliliśmy cenę i przygotowaliśmy nasze używane meble do sprzedaży, zastanówmy się, gdzie chcemy je sprzedać. Jeśli mamy ich dużo, ponieważ na przykład przeprowadzamy się za granicę i chcemy się pozbyć całego wyposażenia domu, możemy pomyśleć o weekendowym handlu na pchlim targu. W niektórych takich miejscach wystarczy wnieść jednorazowo niewielką opłatę, aby dostać miejsce do handlowania i zgodę na nie. Jeśli jednak mamy tylko jedną lub dwie rzeczy do sprzedania, pomyślmy o wystawieniu ich na aukcji internetowej lub oddaniu do komisu. Ustalmy, jak szybko chcemy sprzedać daną rzecz. Czasem nie warto trzymać ustalonej ceny zbyt długo. Gdy mebel się nie sprzedaje, zejdźmy nieco z ceny. Na aukcji internetowej dobrze jest umieścić zdjęcia i zachęcający opis. Unikajmy jednak przekłamań. Klient i tak się w końcu zorientuje, że coś, co nazwaliśmy „praktycznie nowym”, w rzeczywistości stało na naszym strychu od pięciu lat.

Jeśli klient jest zainteresowany i chce obejrzeć mebel, pozwólmy mu wejść do naszego mieszkania. Nie obrażajmy się, jeśli próbuje się targować i uzyskać niższą cenę – ma do tego pełne prawo. Nie dajmy się jednak oszukać i ustalmy sami dla siebie pewną granicę, po której już nie zejdziemy z ceny. Jeśli tak zrobimy, z pewnością będziemy zadowoleni z transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *